153 – Lwinkowate ufo (Stratiomyidae)

Od czasu do czasu wpada nam w obiektyw obiekt, którego po prostu nie sposób pomylić z żadnym widzianym wcześniej gatunkiem. A czasami i żadnym widzianym później. W przypadku muchówek przytrafia się to rzadko, bowiem odróżnianie poszczególnych gatunków jest kwestią detali nie widocznych na pierwszy rzut oka, a nawet te najbardziej charakterystyczne gatunki są po prostu pospolite. Z pewnością nie jest pospolita ta mucha z rodziny lwinkowatych (czy jak kto woli zmróżkowatych). Nigdy wcześniej jej nie widzieliśmy na oczy.

153 Stratiomyidae c

Była bardzo spokojnym modelem. Siedziała sobie na źdźble trawy i łapała gorące promienie słoneczne. O fakcie, że żyła świadczyły tylko sporadyczne ruchy wykonywane aparatem gębowym. Co kilka-kilkanaście sekund prostowała „wysięgnik” i przysysała się do źdźbła trawy.

Niezwykłe, że w ogóle nie przeszkadzała jej sesja fotograficzna. Co prawda bardzo staraliśmy się nie pokryć jej cieniem, ale wszelkie inne ruchy w okolicach swojej muszej osoby akceptowała z filozoficznym spokojem. Ostre, przedpołudniowe słońce jest częstym elementem naszej zabawy w fotografię, więc tradycyjnie już światło jest jakie jest.

153 Stratiomyidae

Istnieje szansa, że jest to Hedriodiscus dorsalis lub vertebratus (z rodzaju Hedriodiscus) lub Odontomyia virgo (z rodzaju Odontomyia). Albo coś zupełnie innego ;-).

153 Stratiomyidae d

153 Stratiomyidae b

Generalnie, muchy te nazywane bywają z angielska „soldier flies” – czyli muchy żołnierze lub żołnierskie muchy, a etymologia tej nazwy wywodzi się z greckich słów „żołnierz” i „mucha” (o czym jakiś czas temu pisał Skorpion). Ze swojej strony mogę dodać, że mnie tutaj greckie nazewnictwo bardzo pasuje, bowiem głowy tych much mają bardzo charakterystyczny kształt przywodzący na myśl hełm typu korynckiego, szeroko wykorzystywany m.in. przez greckich hoplites, a nawet falangitów Alexandra Wielkiego. Ten najbardziej klasyczny z greckich hełmów bojowych uwieczniony został na licznych wazach i malowidłach, często też bywa używany przez twórców kultury popularnej. I, jak widać, niektóre muchy 😉

Kiedy mucha wyciąga swój aparat gębowy – notabene gigantycznych rozmiarów – jej głowa traci charakterystyczny kształt. Nie brakuje im jednak innych, równie charakterystycznych elementów wyglądu: spłaszczony odwłok (pomijamy jego niezwykły kolor!), kolce na grzbiecie i kolorowe oczęta. Po odległości pomiędzy oczami wnioskujemy, że jest to samica (oczy samców stykają się ze sobą).

153 Stratiomyidae e

Tym razem nie zrobiliśmy typowych, bliskich makro i bardzo tego żałujemy, jednak okoliczności nie sprzyjały przybliżeniom. Mucha była wprawdzie spokojna, ale trawka już nie do końca.

Ciekawe czy uda się nam jeszcze kiedyś trafić tę muchówkę?

 

Nazwa gatunkowa: 

Rodzaj: Odontomyia sp.

Rodzina: lwinkowate / zmróżkowate (Stratiomyidae)

Rząd / podrząd: muchówki (Diptera) Gromada: owady (Insecta)

Typ / podtyp: stawonogi

Królestwo: zwierzęta

Data wykonania zdjęć: 27 – 06 – 2014

Lokalizacja:  Staw – Glinianka

Rozmiar zdjęć: 900 x 675 pix

Aparat: Fuji Finepix HS10

Reklamy

20 thoughts on “153 – Lwinkowate ufo (Stratiomyidae)

  1. Rodzaj Hedriodiscus skupia gatunki z Nowego Świata. O Odontomyia virgo nie słyszałem – ale sprawdziłem w sieci; na fotkach nie ma tak plamkowanych oczu ( czyżby synonim Odontomyia angulata?). Nie chcę Wam psuć satysfakcji i nie podam rozwiązania, bo mucha istotnie przepiękna i warto nad nią trochę posiedzieć.

    • Mucha faktycznie super, ale nie wiem czy te zdjęcia nadają się do pogłębionej analizy identyfikacyjnej ;-P. Dzięki za wskazówki… skreślamy hedriodiscusa i pozostaniemy przy odontomyia. Zobaczymy gdzie nas to doprowadzi. Zakładam, że Ty już wiesz, tak? 😉

  2. A dlaczego nie Oplodontha viridula? Chyba najczęstsza z tych zielonoodwłokowych. 🙂 Odontomyia ma (na mój rozum) zielony brzeg scutellum. A tego czegoś na H nie ma na czesko-słowackiej checkliście, nie wiem skąd toto wytrzasnąłeś. 😉

    • spotkałeś wcześniej? Nieźle, dla mnie to był pierwszy raz a i w necie nie mogłem znaleźć zbyt wielu informacji o tym cudeńku. Oczy jak oczy, ale pupę ma ekstra ;-D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: