142 – Słonik znad Warty

Wreszcie! Kiedyś musiało w końcu nastąpić nasze spotkanie z najsłynniejszym lokalnym słoniem. Ten mieszkaniec kraju nad Wisłą (w tym przypadku okolic nad Odrą, coby być precyzyjnym) umykał naszym oczom już zbyt długo. A parę dni temu wpadł w nasze oczy niemalże hurtowo, bo zamiast jednego słonika żołędziowca spotkaliśmy ich całe stado.

141

142d k

142c k

142e

O słoniku pisał dopiero co Skorpion, podając o tym chrząszczu całkiem sporo informacji – nie będziemy kopiować, odsyłamy do źródła. Skorpion nadmienił też o trudnościach identyfikacyjnych. Żołędziowca ponoć łatwo pomylić z orzechowcem i nie tylko. Jeśli jednak uznamy, że kluczowa dla identyfikacji jest roślina żywicielska (i zarazem będąca materiałem uczestniczącym w procesie rozrodczym), to o orzechowca nie mieliśmy prawa widzieć, jako że w promieniu mniej więcej dwóch-trzech kilometrów leszczyny nie widzieliśmy. Natomiast dęby owszem – najbliższe półtora metra od naszego znaleziska ;-). Ale identyfikacja to oczywiście sprawa drugorzędna (my i tak nie radzimy sobie z tym nazbyt dobrze).

142b

142f

Z innej beczki. Ciągle dopiero odkrywamy funkcjonalność nowego-starego aparatu (co chyba widać na zdjęciach). Ostatnio wpadliśmy na pomysł, aby w ramach nauki włączyć do publikacji blogowych informację o kadrze. W skrócie, chodzi tylko i wyłącznie o zaznaczanie zdjęć będących pełnym kadrem (bez przycięć, tylko to co zapisała matryca). Nie istnieje jakaś głębsza filozofia leżąca u podstaw  tej zabawy. Chcemy jedynie w przyszłości mieć pewien materiał porównawczy (może z czasem przeniesiemy się na lustrzankę? Who knows?).  W tym wpisie 100% kadru stanowią zdjęcia nr 1, 2 i 3.

Mamy nadzieję jeszcze spotkać tego fajnego chrząszcza.

Nazwa gatunkowa: Słonik żołędziowiec ( Curculio glandium)

Rodzaj:  słonik (Curculio)

Rodzina: ryjkowcowate (Curculionidae)

Rząd / podrząd: chrząszcze (Coleoptera) / chrząszcze wielożerne (Polyphaga)

Gromada: owady (Insecta)

Typ / podtyp: stawonogi

Królestwo: zwierzęta

Data wykonania zdjęć: 29 – 04 – 2014

Lokalizacja:  Staw – Glinianka

Rozmiar zdjęć: 900 x 675 pix (100% kadru: 1, 2, 3)

Aparat: Fuji Finepix HS10

Reklamy

16 thoughts on “142 – Słonik znad Warty

  1. kiedy patrzę na takie zdjęcia nie mogę nie ulegac zdumieniu – natura jest zaiste skrupulatna i taka przemyślana w szczegółach. Czuje się sympatię do tego stworzonka od tak, po prostu:), a o przytuleniu nie ma mowy:))

    • hehe, słonik chyba wcale nie chce być przytulony, ale rzeczywiście: ciekawe stworzenie. Szacunek dla Mamy Natury za jej pomysłowość ale i poczucie estetyki…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: