127 – Fitnessmuch

Dzisiaj kolejna muszka do kolekcji – długo chodziliśmy wokół tego zdjęcia (jedynego jako tako sensownego z całej serii) nim uznaliśmy, że jednak damy mu zielone światło. Dobrze odchudzona muszka wydaje się być ciekawym okazem, przynajmniej dla nas… choć pewnie jest to mucha-standard ;-).

127 28-06-13

Dziwna kolorystyka to wina kiepsko zsynchronizowanych warunków oświetleniowych: nad listkiem było bardzo jasno, pod liskiem ciemno. Mucha nasza miała chyba skłonności do wampiryzmu, skoro wybrała miejsce pod, zamiast nad, jak na muchę by bardziej przystało. Niejednolite tło to efekt wysokiego ISO (500) – dla naszego aparatu wszystko powyżej 200 daje w najlepszym wypadku takie efekty. Z drugiej strony, uczciwie muszę przyznać, że na trybie manualnym i ISO 100-200, niniejsza fotografia w ogóle nie miałaby racji bytu.

A tak w ogóle, co to może być za mucha? Jest szansa, by to była rączycowata? Nie, zapewne śmietka (podpowiedź Radzido)

Nazwa gatunkowa: 

Rodzaj: 

Rodzina: śmietkowate (Anthomyiidae)

Rząd / podrząd: muchówki (Diptera) / krótkorogie (Brachycera)

Gromada: owady (Insecta) / uskrzydlone (Pterygota)

Typ / podtyp: stawonogi

Królestwo: zwierzęta

Data wykonania zdjęć: 28 – 06 – 2013

Lokalizacja:  Staw – Glinianka

Rozmiar zdjęć: 900 x 675 pix

Aparat: SX 20 IS

Reklamy

8 thoughts on “127 – Fitnessmuch

  1. Sądząc z ogólnej aparycji i chudego tyłeczka, to samiec śmietki (rodzina Anthomyiidae). Niestety, rączycą ta muszka zdecydowanie nie jest. 😉 Śmietki są ogólnie pomijane w takim zastanawianiu się „a cóż to może być” – niesłusznie, bo to najpospolitsze muchówki.
    U mnie ISO 500 dałoby chyba jedną wielką plątaninę pikseli. 😀 Robię wyłącznie na ISO 100, bo nic powyżej tego się nie nadaje.

    • dzięki! 😉 Pominąłem śmietki, bo nie znalazłem nigdzie podobnej śmietki, przy czym patrzyłem na rozmiar odwłoka jako cechę nadrzędną ;-D. Te śmietki, które oglądałem były bardziej… no, „bardziej” 😉

      powyższe ISO500 jest wynikiem ręcznego odszumiania… było z tym sporo roboty, a efekt nie jest wart pracy. Teraz, od pewnego czasu, robię na automacie – zauwazyłem, że aparat lepiej działa na full auto niż na programie (czyli half auto). Ale, niestety, na full auto nie można niczego skorygować… więc i ISO czasami rzucają się dziwne ;-(

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: