091 – [wideo] Vespidae. U wrót twierdzy

W ramach uzupełnienia do poprzedniego postu filmik z polowania na osy… Raczej ciekawostka niż rzecz dokumentacyjna 😉

Plus kilka słów opisu, a raczej garść obserwacji, póki jeszcze ich nie zapomnieliśmy. Nic wielkiego.

Tak naprawdę głównym osiągnięciem tego filmu jest utrwalenie licznych szumów i stuknięć (zadziwiające, że mikrofon w aparacie najlepiej wychwytuje regulację ostrości…), ale ledwo, ledwo widać coś, co jest elementem naszej obserwacji. A mianowicie sposób, w jaki osy reagują na obecność intruza. Te tutaj były bardzo leniwe i niechętnie kontratakowały, ale przy innym gnieździe zauważyliśmy, że osy się zwołują. Najpierw wylatują pojedyncze osobniki – na ogół zajęte zwykłą pracą, później, jeśli pojawi się zagrożenie, niektóre z tych powracających osobników wyzwalają sygnał alarmu. I wtedy się zaczyna. Nagle tempo „wyskakiwania” os zwiększa się co najmniej kilkukrotnie. I w takim przypadku nie chodzi już o zbieranie drewna czy pielenie chwastów. Te w przyśpieszonym tempie katapultujące się osy interesują się tylko intruzem, czyli w tym przypadku mną. Zainteresowanie przejawia się lataniem wokół głowy i bzyczeniem.

Kolejna sprawa: osy inaczej bzyczą, kiedy chcą kogoś przestraszyć. Latają wolniej, prawie zawisają w powietrzu, zarazem znacznie szybciej uderzają skrzydłami. Siedząc pośród wkurzonego roju parę minut bardzo łatwo wychwycić różnicę, zwłaszcza, że osy często po prostu tracą zainteresowanie intruzem i zaczynają się zajmować swoimi sprawami (a więc zmiany bzyczenia następują regularnie, w połączeniu ze zmianami zachowania).

Brzmi to może jakoś bardzo wydumanie, ale jest to rzecz jasna bardzo banalna obserwacja. Nas cieszy, bo osy są bardzo mało znanymi stworzeniami – niby wszyscy wiemy, że żądlą, ale na tym na ogół koniec. Zdumiewające jest, jak mało agresywne są i to w okolicy własnych gniazd.

Nazwa gatunkowa: Osa dachowa (Paravespula germanica)

Rodzaj:  Osa (Vespula)

Rodzina: Osowate (Vespidae)

Rząd / podrząd:  Błonkoskrzydłe (Hymenoptera) / Żądłówki (Aculeata)

Gromada: owady (Insecta)

Typ: stawonogi

Królestwo:
zwierzęta

Data wykonania zdjęć: 10 – 09 – 2012

Lokalizacja: Staw – Glinianka

Rozmiar zdjęć:
900 x 675 pix

Aparat: SX 20 IS + Lampa Metz 50

Reklamy

4 thoughts on “091 – [wideo] Vespidae. U wrót twierdzy

  1. Ciekawy filmik 🙂 Ja się w tym roku przymierzam do szerszeni, mam zamiar zbliżyć się do ich gniazda na mniej więcej taką odległość jak Ty do os…jak tylko znajdę jakieś gniazdo 🙂

    • ciekawy jako ciekawostkowy… technologii robienia filmów makro jeszcze nie skumałem. Zresztą, na tym filmiku widać jak mój aparat podchodzi do tematu ostrości ;-).

      Życzę powodzenia w Twoich zamierzeniach, mam zresztą podobne plany… choć jeszcze nie znalazłem żadnego gniazda szerszeni ;-(

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: