085 – Uskrzydlony Skorpion z funkcją recyclingu

Pora się aktywować po dłuższej przerwie. Zimowej – nazwijmy ją ;-). Przeglądając archiwa (wykorzystane gdzieś w połowie, może nawet nie) natknęliśmy się na serię zdjęć wojsiłki. Do tej pory jeszcze ten owad u nas nie gościł. Pora to zmienić. Nie są to co prawda najlepsze ujęcie tego latającego skorpiona jakimi dysponujemy, ale ta sesja okazała się dla nas cenna z nieco innego powodu.

wojsiłka (2)

Wartość tej sesji bierze się z kilku ujęć, de facto masakrycznych technicznie, ale przedstawiających wojsiłkę podczas konsumpcji.

wojsiłka (4)

Ale to, że wojsiłka się odżywia, a nie próbuje uciec z sieci pająka, odkryliśmy dopiero później i to bodaj we współpracy z Radzido. Okazuje się, że wojsiłki żywią się padliną. W tym przypadku nasz bohater wykorzystuje owada złapanego przez jakiegoś pająka. Niewykluczone, że sieć należała w swoim czasie do tygrzyka, o czym zdają się świadczyć całkiem charakterystyczne esy-floresy:

wojsiłka (5)

Potwierdza to także fakt, iż sieć ulokowana była nisko w trawie, w miejscu, które typowy tygrzyk chętnie by wybrał na swoje stanowisko. Co, niestety, wiąże się także z niewielką ilością światła, która tam docierała.

W międzyczasie trochę się doedukowaliśmy i natknęliśmy się np. na informację, wedle której wojsiłki nie tylko sprzątają po innych owadach, ale i aktywnie kradną łup, m.in. pająkom. Oprócz tego polują na żywe owady.

wojsiłka (3)

wojsiłka

Nazwa gatunkowa: wojsiłka pospolita 

Rodzaj: Panorpa

Rodzina: wojsiłkowate (Panorpidae)

Rząd / podrząd: wojsiłki (Mecoptera)

Gromada: Owady

Typ / podtyp: stawonogi

Królestwo:
zwierzęta

Data wykonania zdjęć: 27 – 07 – 2012

Lokalizacja: Staw – Glinianka

Rozmiar zdjęć:
900 x 675 pix

Aparat: SX 20 IS [lampa zewnętrzna Metz-50]

Reklamy

21 thoughts on “085 – Uskrzydlony Skorpion z funkcją recyclingu

  1. A ja muszę stwierdzić, że nawet i padlinożercy noga się może powinąć. W tym roku, gdzieś tak pod koniec sierpnia, trafiłem na scenkę, w której to wojsiłka wpadła w sieć krzyżaka łąkowego no i niestety skończyła jako jego posiłek. Dla mnie była to ciekawa obserwacja, przeważnie bowiem wojsiłki właśnie widuje się jak podkradają zdobycz pająkom, no ale od czasu do czasu same się nią stają 😉

    • to bardzo ciekawe! Widać statystyka jest silniejsza nawet od złodziejskich umiejętności wojsiłek ;-). Ja do tej pory miałem tylko jedną obserwację „sieciową” wojsiłki, właśnie widoczną w tym poście. Na ogół widuję wojsiłki bezrobotne 😉

    • słabe przede wszystkim z uwagi na kiepską ostrość. Nasz aparat ma w makro tolerancję ostrości plus/minus dwa milimetry, co bywa naprawdę dużą różnicą… w sensie: jest różnicą pomiędzy zdjęciem udanym a nieudanym…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: